מה נסגר עם פייסבוק ולאן הולכות הרשתות החברתיות?

You are currently viewing מה נסגר עם פייסבוק ולאן הולכות הרשתות החברתיות?
Bangkok, Thailand - September 23, 2020 : Hand is pressing the Facebook screen on apple iphone 11, Social media are using for information sharing and networking.

הרשתות החברתיות ופייסבוק בראשן, קמו במטרה לחבר בין אנשים, לשמור על קשרים, לקדם עסקים.

 

זה טוב ויפה, אבל באופן טבעי כל פלטפורמה שיכולה לתת לכל מי שרק רוצים להתבטא איך שהם רוצים – יכולה להוליד גם רעות חולות. 

 

וכאן מתחיל להיווצר פער ובפני מקימי ומפעילי הרשתות החברתיות עומדת בעיה, כי מצד אחד צריך לתת לכל מי שרוצה להתבטא הרי זו המטרה של הרשת החברתית ומצד שני יש מקרים בהם אסור לתת לכל מי שרוצה להתבטא כי: חיים ומוות ביד הלשון, כמו שאומרים.

 

וזה מה שקרה במקרה של פייסבוק.

 

עם ריבוי הרשתות החברתיות, ההבנה בצורך שלהן וההתפתחויות בתחום, אנו נושאים מבטינו אל הרשת האגדית פייסבוק, כדי לנסות ללמוד מהטעויות שלה בהתהוות והתפתחות של רשתות חברתיות שונות.

 

מה הטעויות שפייסבוק עשתה?

 

הרשתות החברתיות ובעיקר פייסבוק תרמו רבות להתפתחות הטכנולוגיה ועזרו בהקשרים חברתיים, אישיים ועסקיים. אך מהכוונה הטובה,
יצא גם הרבה רע בדמות חרמות חברתיים, הסתה, מידע שגוי, שידול.

 

רשת חברתית שקיימת או מתעתדת להתקיים, צריכה לקחת בחשבון שעליה לקחת אחריות על שימוש לרעה בפלטפורמה שלה כגון הסתות כמו בנושא של מידע שגוי בדבר חיסוני הקורונה, פעילות סחר בבני אדם ובסמים לא עלינו, ביטויי אלימות ואפליות – כמו שקרה במקרה של פייסבוק. כמו כן, רשת חברתית צריכה שתהיה לה היכולת לשלוט ולאכוף שימוש נאות, מכבד ומקדם.

 

אחרת – רשת חברתית הופכת לרשת אנטי חברתית וזו בדיוק לא המטרה.

 

מה השם אשם?

 

יש הטוענים כי אחת הסיבות לכך שפייסבוק ביקשה לשנות את שמה, היא קשירתה בכשלים שהיו לה לאורך הדרך בתור רשת חברתית מרכזית וראשונית, אותם כשלים שהוזכרו למעלה.

 

במילים אחרות – לפייסבוק יצא שם רע, אז במקום לטפל בבעיה מהשורש – מחליפים את השם לחברת האם.כמו בכל תחום – להיות ראשונים מהווה יתרון אך גם חיסרון שאפשר ללמוד ממנו.

 

רשתות חברתיות – יחסינו לאן?

 

כפי שראינו מהכשלים של פייסבוק, רשת חברתית לא יכולה להתקיים על אינטרסים מחד ולא לשמור על אינטרסים של משתמשים מאידך.
בעקבות המורכבויות שנוצרו בשימוש בפייסבוק, המגמה היא שהרשתות יהיו לנו חברתיות יותר
כי מטעויות לומדים.
האמנם?


האם  עתידות הרשתות החברתיות לשים דגש על שיח מכבד? על שימוש לטובה בפלטפורמה? על מיגור תופעות שליליות? האם הרשתות יפעלו מתוך אינטרסים שפוגעים במשתמשים או ישמרו עליהם? האם תתבצע הגנה על פרטיות המשתמשים? האם תהיה התערבות מדינית וייצור רגולציות שיצמצמו נזקים ברשתות חברתיות? האם הרשתות החברתיות ימצאו דרך לאפשר חופש ביטוי מצד אחד ומצד שני למנוע נזקים חברתיים ואישיים? 

 

אנחנו כאן לסכם מגמות ולא לראות את העתיד, אז נשאר לנו רק לקוות, לחיות ולראות.