הכה את המומחה: נדב דהן – לאן הולך עולם השיווק ב2022?

You are currently viewing הכה את המומחה: נדב דהן – לאן הולך עולם השיווק ב2022?

2020 הייתה שנת טרנספורמציה שהקורונה הביאה, ב-2021 למדנו להתרגל לשינוי וב-2022 החיים שלנו פשוט הולכים להיראות אחרת.

בעלי עסקים, יזמים ומנכ”לים הולכים להתעורר ב2022 למציאות שונה לחלוטין ממה שהכירו. יהיה עליהם לבצע שינויים תודעתיים קיצוניים בהיבטי הפרסום והשיווק ולעשות התאמות מהירות כדי לגרום לעסק שלהם להישאר במשחק, שלא נדבר על לבנות מותג.

העתיד כבר כאן, השינויים גדולים מדי וההתאמות מאתגרות מדי, לשם כך, החלטנו לשאול את נדב דהן, מנכ”ל הסוכנות למותגים מעוררי השראה ומומחה דיגיטל את השאלות הקשות שכנראה אתם הייתם שואלים אותו.

אתם הולכים לגלות בין השורות תובנות שיפתיעו אתכם, כמו: ‘חיפוש בגוגל כבר לא עובד’, ו-‘מי משווק עדיין בפייסבוק?’ ולאן הולכות פניהן של ענקיות הפרסום בדיגיטל: גוגל ופייסבוק, ומי החברה הקטנה שכולנו מזלזלים בה שפשוט משאירה להם אבק?

"נדב, מה כבר לא הולך לעבוד ב2022?"

קשה להגיד בצורה נחרצת מה פשוט לא יעבוד יותר וזה גם עניין של גישה שיווקית ולא רק כלים שיווקיים. גישת השיווק הישיר למשל (direct response) שעבדה מאוד חזק ב-5 השנים הראשונות של העשור הקודם כשעולם הדיגיטל רק תפס תאוצה, כבר לא עובדת באותה צורה היום כי הצרכן כבר הבין את כללי המשחק. היום הצרכן יודע מה זה ‘וובינר’ ושזה כלי שבו הולכים למכור לו כמו בערוץ הקניות, היום הצרכן יודע מה זה כל המתנות החינמיות שיש בפרסום בפייסבוק והצרכן כבר לא ממהר להשאיר את המייל שלו בכל דף נחיתה שהוא פוגש כי הוא יודע שהולכים להספים לו את תיבת האימייל. גם גישת הפרסום הקלאסית שעושות החברות הגדולות כבר פחות עובדת, היום המטרה שלה היא בעיקר לייצר נוכחות וזכירות והיא לא באמת בונה מותג או מערכת יחסים עם קהל היעד.

מבחינת כלים ופלטפורמות אנחנו תמיד נראה שינויים, שחקניות חדשות, דברים שיעבדו יותר ויעבדו פחות, ככל שעולם הדיגיטל מתפתח כך הצרכן מתפתח וכדי להצליח בעולמות האלה חייב ללמוד כל הזמן את ההתנהגות הצרכנית. יש פלטפורמות וכלים שהעלות שלהם התייקרה והחזר ההשקעה קטן כך שהם כבר לא משתלמים ופחות עובדים כמו פעם. לדוגמא: seo, פרסום בחיפוש של גוגל. כנראה שתמיד נמשיך לחפש בגוגל, אבל תנסי להיזכר מתי בפעם האחרונה חיפשת משהו בגוגל, נכנס לאתר וקנית באותו רגע מה שחיפשת. למה זה כבר בקושי עובד? כי היום אנחנו בקושי קונים ממותגים שאנחנו לא מכירים, בטח לא מעסקים שהם בכלל לא מתנהגים כמו מותגים.

"מה הסיפור עם פייסבוק? היא באמת מתה?"

אם נניח לבדיחה הזאת לרגע ונסתכל באמת מה קורה בפלטפורמה, נבחין מיד שפייסבוק של היום היא לא פייסבוק של לפני 5 שנים, וגם לא של לפני שנתיים. אפשר לומר שהיום פייסבוק דומה יותר לטוויטר מאשר לאינסטגרם. התוכן שזוכה שם לחשיפה הכי גדולה הוא תוכן אקטואלי, דברים שפשוט כולם מדברים עליהם. אם את בעלת עסק שלא צופה בחדשות או קוראת עיתונים ברמה אינטנסיבית ואין לך דעה להביע על כל מה שקורה ברמה היומיומית, פשוט אין לך מה לחפש בפייסבוק. פעם פוסט שהיה מקבל 100 לייקים היה נחשב לפוסט עם חשיפה נמוכה, היום אם יש לך 100 לייקים זה נחשב לפוסט ויראלי. איך קרה השינוי? אנשים הפסיקו לשתף בפייסבוק בדברים אישיים שתמיד יזכו למקסימום חשיפה (להבדיל מאינסטגרם וטיקטוק), והיום הם משתפים יותר בדברים שנמצאים על סדר היום.

"אז מה עושים, מפסיקים לשווק בפייסבוק?"

בסופו של דבר כל עסק, חברה, מותג, צריכים לבחור מס’ ערוצי שיווק שעליהם הם שמים את הפוקוס שלהם ובונים שם את המותג שלהם. אם את שואלת אותי, אז אני לא הולך להמשיך לבנות את המותג שלי ב2022 בפייסבוק, אלא בפלטפורמות אחרות.

"איזה פלטפורמות? מה כן הולך לעבוד ב2022?"

פלטפורמות השיווק בדיגיטל שהולכות להוביל ב2022 הן אינסטגרם, טיקטוק ויוטיוב. זאת אומרת שאינסטגרם ויוטיוב ימשיכו להוביל בראש, ואליהן תצטרף הפתעת העשור: טיקטוק.

"טיקטוק היא לא פלטפורמה לילדים?"

זה בדיוק מה שאמרו על אינסטגרם לפני 7 שנים, זוכרת?

אז לפני 7 שנים כל המשתמשים של אינסטגרם היו ילדים והיום הם כבר בוגרים. הם למעשה אלה שמניעים את כלכלת האונליין היום. הם אלה שהכי הרבה קונים באונליין, הכי מחפשים לקנות ממותגים שנמצאים שם. למעשה, אותם ילדים גדלו בתוך הפלטפורמה ונשארו בה. הם לא עברו בשלב מסוים לפייסבוק, פשוט לא. זה מה שבדיוק יקרה עם טיקטוק. מי שלא ישכיל לבנות את המותג שלו היום בפלטפורמה, יתעורר עוד כמה שנים כשכבר כולם יהיו שם ויהיה קשה להדביק את הפער.

"מה מיוחד בטיקטוק שלדעתך היא הולכת לעבוד הכי חזק ב2022?"

מה שבדיוק היה מיוחד באינסטגרם לפני כמה שנים. היא פשוט מביאה משהו חדש, מרענן, משהו שמתאים לדור הנוכחי שגדל בתוך הפלטפורמה. אנשים נהנים לצרוך שם תוכן יותר מכל פלטפורמה אחרת כי הדרך לצרוך בה תוכן היא מקורית. אפילו אינסטגרם ויוטיוב העתיקו מהם את הקונספט המיוחד שלהם ועשו את זה אצלם, יוטיוב שהשיקו את shorts במהלך השנה, ואינסטגרם שהשיקו את reels גם כן השנה. זה רק מראה לך שאם שתי הענקיות האלה העתיקו את טיקטוק, שטיקטוק מכתיבה את הקצב.

"אוקיי, אז טיקטוק לצד אינסטגרם ויוטיוב הן השחקניות המובילות בסושיאל מדיה, יש עוד כלים שהולכים לעבוד ב2022?"

בטח, אנחנו לא צורכים תוכן רק בסושיאל מדיה, אלא בכל רחבי האינטרנט והאונליין. שתי דרכים מובילות ויחסית חדשות שהולכות להוביל את האונליין הן: תוכן באודיו, פודקסטים למעשה. וכתבות תוכן עם ערך מוסף של השראה ולא רק חדשות ועדכונים.

לפני שפרצה הקורונה, היו בישראל כ-300 פודקסטים מוקלטים ברחבי הרשת. היום, זה עומד על מעל 5,000 פודקסטים וזו רק ההתחלה. הקונספט של פודקסט כל כך הצליח כי זו דרך שאנשים צורכים תוכן תוך כדי שהם עושים דברים אחרים שלא מצריכים קשב וריכוז גבוהים כמו: ספורט, טיול עם הכלב, שטיפת כלים, נהיגה, נסיעה באוטובוס או ברכבת ועוד. פודקסט זה כלי מדהים לבנות מותג ולתת את הערך שלך בדרך אחרת. וכן, כל מותג יכול לעשות פודקסט.

בזכות טאבולה ואווטבריין, ענקיות הפרסום של כתבות תוכן, היום אפשר להגיע לכל אתרי החדשות והתוכן המובילים בישראל ובכלל בעולם בלי לשחוק את הכיס ולמשוך משם תנועה וחשיפה למותג שלך. ההבדל בין הפרסום שם לבין הפרסום המיושן בפייסבוק לדוגמא, ששם התדמית שאתה בונה היא חזקה יותר.

"אז אם אני מסכמת לקוראי המגזין את מה שהולך לעבוד ב2022 זה: אינסטגרם, יוטיוב וטיקטוק, לצד פודקסטים וכתבות תוכן?"

כן, בדיוק.